Co warto wiedzieć o psychoterapii psychodynamicznej?

Co warto wiedzieć o psychoterapii psychodynamicznej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia wsparcie psychologów oraz oferowanych przez nich działań z zakresu psychoterapii.

Taka forma wsparcia jest pomocna w wielu różnych sytuacjach. Jedną z ciekawszych i skuteczniejszych terapii jest psychoterapia psychodynamiczna. Polega ona na stworzeniu specjalnej relacji pomiędzy pacjentem oraz terapeutą, a także na dynamicznych przeżyciach z obu stron. W ramach takiej terapii stosowane są często różne nowoczesne techniki psychologiczne, a także psychiatryczne pomagające w osiąganiu odpowiednich postępów.

Co warto wiedzieć o psychoterapii psychodynamicznej?

Podstawowe informacje na temat psychoterapii psychodynamicznej

Głównym założeniem psychodynamicznego podejścia do psychoterapii jest to, że ludzkie życie jest często sterowane i napędzane przez różne nieświadome, wewnętrzne mechanizmy, nierozwiązane problemy intrapsychiczne czy też ukryte potrzeby. Celem takiej terapii jest prowadzenie różnych rozmów mających na celu samodzielne poznanie własnego wnętrza, wszelkich ukrytych pragnień, potrzeb i nierozwiązanych problemów. W ten sposób można w skuteczny sposób dojść do pozytywnych rezultatów i postępów po stronie pacjenta.

Same sesje z zakresu psychoterapii psychodynamicznej wymagają dużego zaangażowania obu stron. Tworzy się specjalna więź między pacjentem, a terapeutą, w ramach której pacjent może swobodnie dzielić się ze specjalistą swoimi przemyśleniami, fantazjami czy też skojarzeniami. Terapeuta dopasowuje się do dynamiki przeżyć pacjenta i nie udziela mu porad, ale poprzez rozmowę i zadawanie różnych pytań, pomaga mu w samodzielnemu znalezieniu rozwiązania jego problemów. Wiadomo, że każdy człowiek jest inny, więc pomoc w samodzielnym rozwiązaniu kłopotów jest najlepszym wyjściem, ponieważ rozwiązanie to będzie inne w zależności od osoby.

Profesjonalna psychoterapia psychodynamiczna jest oferowana przez wielu specjalistów działających na terenie naszego kraju. Znalezienie placówek psychologicznych, które zajmują się taką formą pomocy, nie jest trudnym zadaniem. Wielu takich fachowców umieszcza informacje na swój temat w Internecie.