Podstawowym zadaniem środków ochrony roślin jest zabezpieczenie ich przed szkodnikami, chorobami, bądź chwastami. Preparaty wykorzystywane do zwalczania chwastów nazywane są herbicydami. W sprzedaży znajduje się szereg herbicydów o działaniu selektywnym lub nieselektywnym. Do najchętniej wybieranych zaliczyć należy preparat o nazwie Halvetic.
Herbicyd o działaniu nieselektywnym
Herbicydy selektywne to produkty przeznaczone do niszczenia konkretnych gatunków chwastów. Oznacza to, że mogą być stosowane bez ryzyka uszkodzenia roślin uprawnych. Co jednak w sytuacji, gdy plony są atakowane przez różne chwasty? W takiej sytuacji wykorzystuje się preparaty o działaniu nieselektywnym, takie jak Halvetic. Doskonale nadają się m.in. do zabiegów polegających na przygotowaniu gleby pod uprawy. Mogą być także z powodzeniem stosowane na ścierniskach lub nieużytkach rolnych. Halvetic używany jest także do niszczenia chwastów przy uprawach kukurydzy, a także do oprysków sadów jabłoniowych i gruszowych.
Wykorzystanie technologii BGT
Halvetic to nowoczesny środek chwastobójczy, którego podstawowym składnikiem jest glifosat. To organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy fosfonianów, który hamuje wzrost chwastów i powoduje ich obumieranie. Wykazuje skuteczne działanie zarówno na chwasty jedno, jak i dwuliścienne. Herbicyd Halvetic wytwarzany jest w innowacyjnej technologii BGT (Better Glyphosate Technology). Jej istota polega na zmniejszeniu stosowanych dawek preparatu, bez ograniczania skuteczności jego działania. Zastosowana technologia wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnego rolnictwa o zrównoważonym charakterze. Poza glifosatem w formie soli izopropyloaminowej, Halvetic zawiera w swym składzie także naturalne składniki, takie jak olej rzepakowy i kwas salicylowy. Preparat dociera do części podziemnych chwastów, powodując ich całkowite obumieranie.
Korzyści stosowania preparatu Halvetic
Podstawową zaletą preparatu Halvetic jest jego znakomita skuteczność. Produkt ten ceniony jest jednak również za to, że nie zawiera w swym składzie składników szkodliwych dla zdrowia zwierząt i ludzi, a także dla środowiska naturalnego. Ma charakter biodegradowalny i nie powoduje uszkodzenia gleby. Glifosat to najlepiej przebadana substancja aktywna dopuszczona do użytku w ponad 160 krajach. Bezpieczeństwo stosowania tego związku chemicznego potwierdzają także liczne opracowania naukowe.
Zaletą herbicydu Halvetic jest także łatwość jego stosowania. Preparat dostępny jest w formie koncentratu przeznaczonego do sporządzania roztworu wodnego. Producent precyzyjnie określa zalecane dawki w zależności od rodzaju i charakteru upraw. Przygotowany roztwór może być rozprowadzany za pomocą samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Po rozprowadzeniu zaczyna działać po upływie 7-10 dni. Czas potrzebny do całkowitego obumarcia rośliny wynosi od 2 do 4 tygodni i jest uzależniony od panujących warunków pogodowych. Regularne stosowanie herbicydu Halvetic przyczynia się do zwiększenia plonów i poprawy ich jakości.