Do czego służy śruba rzymska?

Do czego służy śruba rzymska?

Śruba rzymska może być używana do dociskania blach w celu ich połączenia bez elementów złącznych, spawów lub kleju.

Śruba rzymska to urządzenie składające się z dwóch gwintowanych śrub oczkowych z przeciwległymi gwintami, które są wkręcane w każdy koniec ramy. Gdy rama centralna obraca się, śruby oczkowe nie mogą tego zrobić, ponieważ dwie śruby mają przeciwne gwinty. Powoduje to jednoczesne poruszanie się śrub do wewnątrz lub na zewnątrz. W wielu zastosowaniach przydatny będzie łącznik śruba rzymska (https://www.futurefarm24.pl/2186-lacznik-gorny-lacznik-centralny-sruba-rzymska.html).

Do czego służy śruba rzymska?

Jakie są zastosowania łączników centralnych, śrub rzymskich?

Gwintowane otwory na każdym końcu ramy muszą mieć również przeciwne gwinty, aby przyjąć śruby. Końcówka z gwintem prawoskrętnym jest zwykle oznaczona literą R, a końcówka z gwintem lewoskrętnym jest oznaczona literą L. Zazwyczaj śruby rzymskie służą do regulacji naprężenia linek i cięgien. Komponenty te dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, od niewielkich jednostek służących do napinania drutu ogrodzeniowego, aż po kilkutonowe ściągacze stanowiące elementy konstrukcyjne dużych obiektów, jak maszyny budowlane, ciągniki, traktory.

W aplikacji napinającej obie śruby powinny być całkowicie rozciągnięte przed montażem. Śrubę rzymską można następnie dokręcić, aż do uzyskania pożądanego napięcia. Aby śruba rzymska mogła regulować napięcie, śruby muszą być zabezpieczone przed obracaniem się podczas obracania ramy. Śruby rzymskie mogą mieć różne średnice gwintu, przy czym większe gwinty mogą przenosić większe obciążenia. Należy jednak zauważyć, że śruba rzymska z gwintem 12 mm ma zwykle znacznie niższy limit obciążenia niż śruba oczkowa 12 mm. Można je zwiększyć, mocując dwie lub więcej śrub rzymskich w linii.

Elementami końcowymi śruby rzymskiej mogą być śruby oczkowe, haki lub szekle. Wiele śrub rzymskich ma oko na jednym końcu i szeklę na drugim. Limit obciążenia roboczego należy dokładnie dopasować do zastosowania, może to oznaczać wybór śruby rzymskiej z gwintami o większej średnicy. Śruby rzymskie są dostępne ze stali ocynkowanej do większości zastosowań budowlanych i przemysłowych, a także ze stali nierdzewnej do użytku na morzu, w krytycznych zastosowaniach lub w odsłoniętych elementach architektonicznych.